ŞAİRKULDAMAD
Ana Menü

Çevrimiçi Kullanıcılar
Çevrimiçi Ziyaretçiler: 1

Çevrimiçi Üyeler: 0

Toplam Üye Sayısı: 2
En Yeni Üye: Murat-yuksel

Bizi Takip Edin
Bizi şu ağlardan takip edebilirsiniz :

ARPALAR ŞAŞTIM KALDIM ELA GÖZLÜM NEME GEREK MUAMMA SENDE GEL GEL GÖR BENİ

REKLAM

Makale Hiyerarşisi
Makaleler ana sayfası » HİKAYELER » NE YAPSAM BİLMEM Kİ

NE YAPSAM BİLMEM Kİ

            


          Kul olup gelmişiz bu aleme.Bu alem o kadar büyük, bu kadar güzel ve zengin.Yüce Mevla her şeyi yerli yerince yaratmış.Hepsi bir birlerini tamamla- yan unsurlar  elamanlar.Noksanı yok fazlası var.Kusuru hatası yok güzelliği harikası  orjinalı var.
   Kainatta ki on sekiz milyon yaratığın en üstün vasıflı olan biz insanlar son zamanlarda o kadar şaşırmış hal almışız ki,neresini yazmalı nasıl yazmalı, nereden başlamalı bilemiyorum.
   Her taşın altında eli olan bu insanların hiç mi hayıra sevaba yönelir tarafları olmayacak YAR'abbil Alemin?. Hep dünya varlığı uğruna insanlıklarını yitirir hale mi gelecekler.İşte bu durumda kendim den korkar kendimden utanır hale geldim.
    Bir kaç konu komşu bir oturumda sohbet ediliyordu.Pek kimin ne konuştu- ğu kimin nereleri anlattığı pek belli olmayan bir sohbette,adı bir sofulukta rolû  olan vatandaş,
--   Ben biliyorum, inanıyor  ve diyorum  ki,Peygamber efendimiz, Hz.Muham- med   Mustafa" Sav"  şunu söylemiş.
"Bu dünya ya gelen her insan iki şey için yaşarmış.Birincisi kuru boğaz,ikincisi şehvet için.
  Bu hadisi şerifi ilk kez duyuyordum.Doğrudur yalandır bir iddiam yok.Ama bende bir insanım yaşıyorum görüyorum bazı şeyleri de düşüne biliyorum.
   Ne kadar da bir itiraz eden olmadıysa da,belki deilk duyanlar şaşırı gibi olanları vardı.
  Tabii sohbet gene devam ederken,bir ara,İnsanoğlu dünyada iki amaç için yaşıyormuş demek bu devire göre biraz kısıtlamalı gibi oldu.
                                                                                       ---------------------
    Zira dünyayı görüp yaşıyoruz.İnsanoğlunun hangi dalda,hangi branşta hangi rolde eli ayağı yok ki,deyince, O  sofu bilinen şahış,
--  Görünen o ki senin imanınından şüphe ederim.Bu hadisi söyleyen Peygam ber efendimiz. Bu bir gerçektir.Onun söylediğine de inanmak gerekiyor.
--  Yahu efendi, ben itiraz etmiyorum ki.Ama insanoğlunun  dediğin  gibi  iki dal da bir yaşam yaşamıyor ki. Televizyonlarda çoktandır görüyoruz insanoğlu türlü çeşit icatlar yapıyor.Türlü çeşitlere merak edip güya dünyayı onarmaya çalışıyor.Hatta o kadar acizler ki insan insanı öldürüyor. Üstelik bu senin söylemiş olduğun iki öneri hayvanlar aleminde de var. Görüyoruz televizyon- larda. Birbirlerinden öldürüp rızık tedarik etme çabasındalar.Vakti zamanı gelince de cinsel ilişki peşinde oluyorlar üremek çoğalmak için.  Ama hiç bir hayvan bir araba yapmayı veya gemi sürmeye merak etmiyor.Hiç biri bir  kazanç yapma gayretin de olmuyorlar.Sadece yeyip içip yan gelip yatarlarken de ara sıra da şehvet derdine düşüyorlar.Ama insanoğlu daha başka bol çeşit tür ve hal  peşinde  oluyorlar oluyoruz.
   Bizim bu softa kişiyi, haklı görüp ondan tastik alınca,sohbetin tadı kaçmıştı. Fazla üzerine varmadan yarım ayar dönüp önümüzde de ki televizyonu sey-retmeye koyuldum.
    Düşünüyorum yarım aklım ile.Peygamberimizin hedisi şerifine,yüce RAB'bimizin sözü olan KUR'anı kerime inanan biri olarak,insanlarımızın değişik türlü çeşit olumlu olumsuz  yorumları bizleri çok çok şaşırtmakta.Bilge bildiği- miz niceleri öyle konuşmalar öyle örnekler veriyorlar ki,bazen verdikleri misal- ler bir birini öldürür bir halde oluyorlar.Hele,hele o kadar çok kiataplar basılıp yayıma sürülüyor ki,hangi birini okuyup hangisine doğru yanlış  kararı verile- ceğini,  hangisinde karar  kılınacağını seçmek bile bir başka durum.
    Az bir hareketle katmer katmer günah işlerken, en cüzi bir hal ile tüm günahların silindiğini anlatırken,ne sevindiğime ne de yerindiğime inana- biliyorum.
  Sanıyorum ki,arada Allahı'ma Peygamberime inanan, ama her şeyi öğrene- memiş,yarı cahil  kişiler olarak hep şek şüphe içinde yaşamaktayız.
                                                                                        ---------------------
       Bildiğimiz kadar yüce RAB'bimiz yarattığı kulların hiç birini yakmayacağına inanıyoruz. Zira dünya günahı işleyen bu dünya da cezasını göreceğini de söylendiğini duymuştuk.Tabiatıylada her iyiliğin karşılığınıda  bu dünya muradına erip mutlu olacağı da söylentisi de  var....

                                                                                                     31-01-2016

   


Yazar tinmaz - December 14 2016 1215 Okunma · Yazdır

Table 'sairkuldamaddb.fusion3t695_share_table' doesn't exist
Üye Girişi
Kullanıcı Adı

ParolaParolanızı Mı Unuttunuz?
Buraya Tıklayın

En Son Makaleler
Ali Bayram
MANİLER
KÖROĞLAN
KORONA “ Covid-19”
GÜZELİM

Kısa Mesajlar
Mesaj göndermek için giriş yapmalısınız.

tinmaz
yazılmış 20 kitabım var yardımcı olacak bir yayın evi arıyorum.